Αφίσα Συνεδρίου

Διοργανωτής

Υποστηρικτές

Στατιστικά Επισκεψιμότητας

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterΣήμερα5
mod_vvisit_counterΑυτήν την Εβδομάδα15
mod_vvisit_counterΑυτόν το Μήνα43
mod_vvisit_counterΣυνολικά24822

online: 1 guests

Προκήρυξη Συνεδρίου Ιστορίας

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας, ειδικότερα το Τμήμα Επιστημονικής και Παιδαγωγικής Καθοδήγησης Δ.Ε., με έγκριση του Υ.ΠΑΙ.Θ.Π.Α., διοργανώνει Μαθητικό Συνέδριο Ιστορίας, σε συνεργασία με:
•    Σχολικούς Συμβούλους Δ.Ε. αρμοδιότητας της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Κ. Μακεδονίας
•    Τους Διευθυντές Διευθύνσεων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κ. Μακεδονίας
•    Εκπροσώπους δήμων της περιφερειακής ενότητας Θεσσαλονίκης και
•    Το Κέντρο Ιστορίας Θεσσαλονίκης.

Το θέμα του Συνεδρίου είναι: Μαθητικό Συνέδριο Ιστορίας: Συμβολή στον εορτασμό των 100 χρόνων από την απελευθέρωση της Θεσσαλονίκης.
Στο συνέδριο μπορούν να συμμετάσχουν μαθητές/τριες της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Σκοποί του Συνεδρίου:
•    Η ανάδειξη της ιστορικής και πολιτιστικής φυσιογνωμίας των τοπικών κοινωνιών, μέσα από την εκπόνηση ερευνητικών μαθητικών εργασιών.
•    Η ενασχόληση των μαθητών/τριών με την ιστορική έρευνα. Ειδικότερα, η συμβολή τους στην ιστορική έρευνα, μέσω της μελέτης και της αξιοποίησης δημοτικών ή λοιπών αρχείων των τοπικών κοινωνιών, οικογενειακών αρχείων ή ενθυμημάτων και μέσω της καταγραφής της προφορικής ιστορίας.
•    Η σύνδεση της Τοπικής Ιστορίας με τη διδακτική πράξη.
•    Η σύνδεση της Τοπικής με τη Γενική Ιστορία, η ένταξη του τοπικού στο γενικό ιστορικό πλαίσιο. Ειδικότερα, η ανάδειξη πτυχών της καθημερινής ζωής ως προσέγγισης παράλληλης με τη μελέτη της Γενικής Ιστορίας.
•    Το άνοιγμα του Σχολείου στην Τοπική Κοινωνία.
•    Η ενίσχυση της αυτοσυνειδησίας των μαθητών/τριών, της συλλογικής συνείδησης, της εθνικής ταυτότητας και η ανάπτυξη διαπολιτισμικής συνείδησης.
•    Η ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών σε σχέση με τα κοινωνικοπολιτιστικά δρώμενα των τοπικών κοινωνιών και τα θέματα περιβαλλοντικής αγωγής και εκπαίδευσης.
•    Ο εμπλουτισμός της θεματολογίας των ερευνητικών εργασιών των μαθητών/τριών και με θέματα που άπτονται της Τοπικής Ιστορίας.
•    Μια αφορμή για προσέγγιση-διάλογο γενεών και αξιοποίηση της γνώσης και της εμπειρίας των μεγαλυτέρων στο πλαίσιο της διδακτικής πράξης.
•    Η υιοθέτηση από τους/τις μαθητές/τριες επιστημονικής μεθοδολογίας κατά τη συγγραφή των εργασιών τους και η απόκτηση από αυτούς δεξιοτήτων που θα τους επιτρέπουν να συμμετέχουν σε συνέδρια με κριτές.
•    Η ενεργός και βιωματική συμμετοχή των μαθητών/τριών στον εορτασμό των 100 χρόνων από την απελευθέρωση της Θεσσαλονίκης και η πλαισίωση του εορτασμού αυτού με την καταγραφή και παρουσίαση της Ιστορίας από τη δική τους «οπτική».

Θεματολογία του Συνεδρίου:
Όλα τα θέματα, ως προς όλες τις πτυχές της ανθρώπινης δραστηριότητας (κοινωνικής, οικονομικής, επιστημονικής, πολιτιστικής, περιβαλλοντικής κλπ.), που σχετίζονται με την Ιστορία της Θεσσαλονίκης και της ευρύτερης περιοχής, κατά την τελευταία εκατονταετία.

Εργασίες που θα γίνουν δεκτές στο συνέδριο:
Στο συνέδριο θα γίνουν δεκτές εισηγήσεις βιβλιογραφικές ή εμπειρικές-ερευνητικές (θα δοθεί σχετικό υπόδειγμα) που εμπίπτουν στην ανωτέρω θεματολογία.
Τις εργασίες του συνεδρίου θα πλαισιώσουν videos που θα έχουν παραχθεί από μαθητές/τριες, με περιεχόμενο σχετικό με τη θεματολογία του Συνεδρίου, αλλά και αφίσες ή πόστερς. Με πόστερ θα παρουσιαστούν εργασίες, αντί προφορικής εισήγησης, αλλά και ιστορικό υλικό. Οι εργασίες θα παρουσιαστούν στο συνέδριο από μαθητές/τριες.

Το Συνέδριο θα πραγματοποιηθεί στο Κέντρο Ιστορίας Θεσσαλονίκης, κατά το χρονικό διάστημα 18-21 Δεκεμβρίου. Η/Οι ημέρα/ες διεξαγωγής του Συνεδρίου θα καθοριστούν ανάλογα με τον αριθμό των συμμετεχόντων.

Σημαντικές ημερομηνίες:
Έως 01-11-2012    : Κατάθεση ενδεικτικών περιλήψεων των εργασιών
Έως 23-11-2012    : Υποβολή τελικών εργασιών, βάσει προδιαγραφών

Οι εργασίες που θα υποβληθούν θα κριθούν (ανώνυμες) από δύο (2) κριτές της επιστημονικής επιτροπής. Οργανωτική και επιστημονική επιτροπή θα συγκροτηθούν από Σχολικούς Συμβούλους, Διευθυντές Εκπαίδευσης αρμοδιότητάς μας, εκπροσώπους δήμων και του Κέντρου Ιστορίας Θεσσαλονίκης.
Τις αμέσως επόμενες ημέρες θα κοινοποιηθούν οι προδιαγραφές των εργασιών και οι επιτροπές του συνεδρίου (οργανωτική και επιστημονική).

Η Προϊσταμένη του Τμήματος Επιστημονικής και Παιδαγωγικής Καθοδήγησης Δ.Ε. Κ. Μακεδονίας

Ευαγγελία Ψυχογυιού